Domů » Trpíte zápaly močového mechúra? Zložiť si mokré plavky nestačia

Trpíte zápaly močového mechúra? Zložiť si mokré plavky nestačia

0 comment 55 views

„To máš z toho, že si neprezliekaš plavky, keď vylezieš z bazéna“ alebo „Vezmi si nejaké dlhšie tričko, prechladnú ti obličky“. Či už ste si pri čítaní týchto viet spomenuli na kohokoľvek, kto vám to hovoril, nemal tak celkom pravdu. Skutočná príčina zápalov močového traktu je možná práve tam, kde by ste ju vôbec nečakali.

Zápal močovej trubice alebo mechúra pozná sedemdesiat percent žien. Zhruba u polovice z nich sa jedná o rutinu. Obvykle sa naň ordinujú antibiotiká na 3 až 5 dní, dostatočný pitný režim a pokoj.

Lenže čím častejšie k zápalom dochádza, tým skôr sa môžu preklopiť do chronickej fázy a ozývať sa pri akomkoľvek znížení imunity alebo si telo na antibiotiká vytvorí rezistenciu a z celkom nenáročného problému sa stáva záležitosť zložitá a zdĺhavá. Jednou z účinných ciest, ako zákerným zápalom odolávať je zistiť, ako vznikajú a začleniť do svojho denného plánu preventívne opatrenia.

Neviňte počasie, ale baktérie
Asi najčastejší mýtus je, že zápaly vznikajú v dôsledku prechladnutia. Skutočnou príčinou je ale bakteriálna infekcia. Konkrétne sa často jedná o baktérie kmeňa Escherichia, ktoré prirodzene osídľujú črevo a nachádzajú sa tiež okolo konečníka. Keďže ženy majú krátku močovú trubicu, ktorá je konečníku blízko, môžu sa baktérie ľahko premiestniť do oblasti genitálií a odtiaľ do močového traktu. Cestou, ako tomu zabrániť, je obmedziť všetko, čo by im mohlo tento transfer uľahčovať.

„Ženy by mali dbať na dostatočný prísun tekutín a niektoré ďalšie opatrenia – napríklad močenie ihneď po pohlavnom styku, dodržiavanie hygieny vonkajšieho genitálu a podobne,“ vysvetľuje Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., prednosta urologickej kliniky FN Motol a vedúci lekár kliniky Uroklinikum .

Aj nohavičky hrajú rolu
Dokonca aj taká banalita, ako sú nohavičky, tu zohráva jednu z hlavných rolí. Ak ste milovníčka táng, mali by ste si obľúbiť nejaký iný tip bielizne. Úzky prúžok, ktorý sa nosí medzi polovicami sa totiž posúva počas dňa aj zvisle a tým pre baktérie tvorí celkom pravidelný spoj z miesta na miesto.

Výkričník visí aj pri aktivitách, ktoré sa týkajú vašej spálne. Akékoľvek nekonvenčné praktiky by mali dbať na zvýšenú hygienu, ideálne aj na použitie bariérovej antikoncepcie. A akékoľvek láskanie pery alebo prsty by nemalo preskakovať z bodu A do bodu B.

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Editors' Picks

Newsletter

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

u00a92022u00a0- All Right Reserved. Designed by Penci Design