Domů » Voda z vodovodu: Naozaj je taká dobrá, ako si myslíme?

Voda z vodovodu: Naozaj je taká dobrá, ako si myslíme?

0 comment 29 views

Nesýtená čistá voda platí za najodporúčanejšiu tekutinu vôbec. Zalúži si ale miesto vo vašom pitnom režime aj tá, ktorá vám tečie z kohútika? Podľa nových štúdií to zas taká výhra zase nie je.

Keď vedci na konci 19. storočia zistili, že pridávanie dezinfekcie v malom množstve k pitnej vode môže zabiť baktérie a mikróby vo verejnom vodovodnom systéme, začalo sa masívne chlórovať. To síce malo pozitívne prínosy, pretože sa tak darilo spomaľovať či úplne zastavovať expanziu infekčných ochorení, ako je cholera, úplavica a týfus, avšak či je to pre nás rovnako prínosné aj 200 rokov potom, je veľmi sporné.

Príliš chlóru škodí, minimum zase baktérie nezabije
Zdá sa, že chlórovanie vody sa v dnešnej dobe točí v začarovanom kruhu. Aby totiž mohla byť skutočne nezávadná, to znamená splnila limity pre minimum baktérií, treba na chlóre trochu pridať. Asi 300 krát viac ako bývalo predtým zvykom. V tomto dôsledku však stúpa riziko, že do tela dostanete škodlivé THM. Ide o vedľajší produkt reakcie chlóru a minimá organických zlúčenín, ktoré zostávajú aj v dezinfikovanej vode. Problém je, že tieto látky sa významne podieľajú na produkcii voľných radikálov v tele a aj v malých dávkach poškodzujú bunky.

Dokonale čisté črevo a nulová imunita? To si predsa nikto nepraje
Užívanie chlórovanej vody tiež nie je nič dobré pre našu obranyschopnosť. Zaiste ste už počuli, že imunita začína v čreve. To preto, že črevo je osídlené kolóniami hodných baktérií, ktoré plnia funkciu bojovnej armády pripravenej zakročiť proti stovkám vírusov a baktérií. Chlór si bunky, ktoré ničia, ale nevyberá… Navyše je vedecky podložené, že čím viac týchto pozitívnych mikróbov máte, tým menšie riziko ochorenia, ako je cukrovka, rakovina konečníka, astma alebo syndorm dráždivého čreva, vám hrozí. A správna koncentrácia hodných baktérií v čreve tiež zamedzuje obezite.

Voda potrebuje „odpočívať“
Ako mať teda záruku nezávadnej kohútikovej vody? Ideálne je nechať z nej chlór odpariť. Stačí, keď naplníte fľaše, ktoré nezaviečkujete a necháte ich v chladničke do druhého dňa. Na zváženie je potom tiež investícia do kvalitného vodného filtra.

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Editors' Picks

Newsletter

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

u00a92022u00a0- All Right Reserved. Designed by Penci Design