Domů » Rozhodli ste sa podnikať? Pozrite si výhody a nevýhody podnikania so živnosťou

Rozhodli ste sa podnikať? Pozrite si výhody a nevýhody podnikania so živnosťou

0 comment 805 views

Nie je nič šokujúce, že každý z nás by najradšej robil len na svoj chrbát. Často sa však nevieme donútiť pre to niečo spraviť a bojíme sa toho, či nám to vyjde. Strach je tu určite na mieste, aj pre dospelých pánov a akčné ženy, pretože pokiaľ vieme že do podnikania vložíme všetky naše úspory, máme dôvod veľa premýšľať. To so sebou samozrejme prináša aj obavy.

Ďalší problém môže byť pre nás rozhodnúť sa, ktorým spôsobom podnikania sa ideme vydať. Bežný človek poväčšine nemá naštudované všetky potrebné informácie. Aj preto  sme tu s pár podstatnými prišli my.

Aké možnosti vlastne máme?

Mohli  by sme mať najprv vybraté zameranie,aby sme vypracovali pre naše podnikanie, podnikateľský plán. A je jedno ktorý druh si vyberieme.

Možnosť je síce aj, založenie Neziskovej organizácie, alebo Občianske združenie. Tieto možnosti však využívame  o niečo menej ako napríklad živnostenské oprávnenie, alebo založenie s.r.o – Spoločnosť s ručením obmedzeným. Preto sa budeme dnes venovať prvotne týmto dvom spôsobom.

Živnostnenské oprávenie

Je jeden z najpoužívanejších druhov podnikania.

Vyberáme si z troch druhov živností

  1. Remeselné
  2. Viazané
  3. Voľné

Podmienky pre založenie voľnej živnosti  sú veľmi jednoduché.Na tento druh sa neviaže žiaden zoznam činností, môže ju viesť ktokoľvek od 18 rokov a spĺňa podmienku spôsobilosti vykonávať právne úkony a bezúhonnosti. Bezúhonnosť znamená že vedieme poriadny život, nie sme trestne stíhaní a nikdy sme neboli odsúdení.

Pri remeselnej alebo viazanej činnosti sú podmienky rovnaké len navyše musíme spĺňať podmienku odbornej spôsobilosti, čo znamená vlastniť výučný list alebo iné osvedčenie.

S.r.o – Spoločnosť s ručením obmedzeým

Založenie s.r.o má dve fázy. Prvá je jej založenie a druhá je  zápis do obchodného registra. Je potrebné aby sme mali vybraté obchodné meno a sídlo spoločnosti, predmet podnikania, prípadný počet spoločníkov. Ďalej výšku vkladu spoločníkov konateľov, správcu vkladu a výšku základného imania.  krok je vypracovanie zakladateľských dokumentov.

Pokiaľ sme s tým hotoví, máme všetko pre získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení a zápisu do obchodného registra.

Pokiaľ ale len chceme pustiť do obehu nejaké domáce výtvory, ako napríklad ozdobené poháre, vázy, perá  vianočné vence a podobne, nemusíme sa zaťažovať týmito papierovačkami pretože môžeme vyrábať naše handmade výrobky a  predávať aj bez živnosti, alebo s.r.o. 

Základné informácie máme za sebou tak poďme do toho.

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Editors' Picks

Newsletter

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

u00a92022u00a0- All Right Reserved. Designed by Penci Design