Peniaze. Aj tie by mali byť vo vzťahu veľká téma

Ste spolu už pár rokov, milujete sa, možno máte aj spoločné koníčky a pred priateľmi vystupujete ako „my“. Lenže akonáhle príde reč na peniaze, jednota sa vytráca. Prečo si radšej obhajujeme svoj finančný priestor?

Modernou dobou hýbe emancipácia. Ženy už dávno nechcú byť závislé na mužoch a muži už netúžia po tom, aby všetko „ťahali“ sami. Hoci tento model fungoval takmer bezproblémovo po celé generácie, pre život v 21. storočí je prinajmenšom zastaraný. Aj keď nemožno mu uprieť jednu výhodu – peniaze neboli dôvodom partnerských hádok. Jednoducho, kto do pokladničky prinášal, ten o nej tiež rozhodoval. To sa o dnešnej dobe povedať nedá. Finančné problémy sú 3. najčastejšou príčinou rozpadu vzťahov a zároveň jednou z najviac tabuizovaných tém.

Peniaze až na prvom mieste
Finančná nezávislosť nám určite dáva slobodu. Určite sa zhodneme na tom, že spovedať sa partnerovi, koľko stáli vaše nové topánky sa nikomu nechce. Lenže nemôžeme si jej dovoliť naveky. So vstupom do manželstva alebo založením rodiny sa už vaše peniaze nikdy nebudú týkať len vás. Mať vzájomný prehľad o finančnej minulosti aj o tom, kto ako k peniazom pristupuje, vás v budúcnosti môže uchrániť celý rad problémov.

Spoločne – ale aj finančne
Začať žiť spoločne ale neznamená zlúčiť financie tak, aby jeden z páru, ktorý ich práve šetrnejší pozoroval, ako odtekajú peniaze za aktivity toho druhého. Začnite návrhom kompromisného riešenia, ktoré vám umožní spoločné podieľanie sa na chode domácnosti a zároveň vám neodoprie nezávislosť. „V prípade rodinného rozpočtu môžete zvoliť založenie jedného spoločného účtu, ktorý bude slúžiť na platby za domácnosť, aby obaja partneri mali prehľad napr. o cenách za jedlo, služby ai. Zároveň je možné, aby mal každý z partnerov aj svoj osobný účet, kam mu chodí príjem, ktorý využíva napr. na drobné platby a tvorbu rezerv,“ hovorí David Kučera, finančný poradca zo spoločnosti Partners a dodáva: „Ak sa o toto stará iba jeden z partnerov, potom druhý spravidla upadá do pasivity a stráca prehľad. To sa nemusí vždy vyplatiť, zvlášť keď začína niečo vo vzťahu drhnúť.“

Spravodlivá deľba
Aby ste zamedzili tomu, že jedna strana investuje do spoločného rozpočtu polovicu výplaty, zatiaľ čo druhá len jej 20 %, môžete sa dohodnúť na percentuálnom prispievaní, ktoré je závislé na výške platu. Ide o riešenie spravodlivé pre oboch partnerov. „Keď jeden z partnerov disponuje čistým príjmom 30 000 Kč (60 %) a druhý 20 000 Kč (40 %), je vhodné si výdavky rozdeliť v pomere 3:2. Tým partneri získajú spoločnú zodpovednosť, ale aj tú čiastkovú, za konkrétne položky domácnosti. Jeden môže hradiť napr. elektrinu, vodu, plyn, pohonné hmoty, druhý potom nakupuje jedlo a i. Každému z partnerov to dáva pocit finančnej nevyhnutnosti, ale aj možnosti rozhodovať, čo môže významne prispievať k pohode vo vzťahu,“ radí odborník z Partners.

Related posts

3 najväčšie průšvihy, ktoré sa môžu stať na dovolenke

Ako vyzrieť na podvodné emaily? 4 tipy, ako sa chrániť

Ružový pochod mení svoju trasu!