Domů » Čo by ste mali vedieť o umývaní okien

Čo by ste mali vedieť o umývaní okien

0 comment 32 views

Na umývanie okien sa budeme tešiť asi len v prípade, že si pozveme profesionálov. Ak sa rozhodnete pretiahnuť si svoje telo pri umývaní okien, mali by ste poznať pár užitočných informácií a dať svojim oknám viac.

Na umývanie okien sa budeme tešiť asi len v prípade, že si pozveme profesionálov. Ak sa rozhodnete pretiahnuť si svoje telo pri umývaní okien, mali by ste poznať pár užitočných informácií a dať svojim oknám viac.

Prečo je umývanie okien dôležité?
Okien si väčšinou všimneme až v prípade, že drhnú, idú zle otvárať alebo nimi v zime ťahá. Týmto nepríjemnostiam sa môžete vyhnúť aj tým, že sa pustíte do ich komplexnej očisty a pri tej príležitosti si tieto dôležité prvky domu starostlivo prezriete. „Umývanie okien musí zahŕňať všetky ich časti rámy, krídla i zasklenie, a to ako z interiéru a exteriéru, tak aj vo vnútri profilu,“ zdôrazňuje Ing. Milena Tomčíková produktová manažérka VEKRA okna. Otrieť handričkou skla, „pustiť“ na sklá robota, nestačí.

Ponuka špeciálnych čističov na okná je široká a vyberie si každý. V zásade ale stačí teplá voda s trochou saponátu a leštidlo na sklo. Vždy platí, že sa nesmú používať hrubé hubky alebo abrazívne čističe, ktoré by mohli povrch okien poškriabať, a tak nenávratne zničiť. Pokiaľ je zašpinenie intenzívne, môžete vyskúšať niektorý z gélových čističov určených na sklokeramické dosky, ale vždy je dobré dopredu prípravok vyskúšať na povrchu na nejakom skrytom mieste.

Na čo nezabudnúť
Umývanie okien využite na ich dôkladnú prehliadku. Skontrolujte stav kovania, prezrite a očistite aj tesnenie. „Pri plastových oknách je dôležité nezabudnúť prečistiť aj odtokové otvory v dolnej časti rámov, práve tam často hľadá útočisko hmyz a usadzuje sa tam peľ a prach, ktorý otvory môže upchať, keď potom príde prudký letný lejak, musí týmito otvormi odtiecť voda, ktorá sa prípadne dostala do vnútorného priestoru okna,“ vysvetľuje Ing. Tomčíková (Okná VEKRA). Tieto otvory je tiež dôležité prezrieť zakaždým, keď v blízkosti okien prebiehajú stavebné práce.

V prípade, že okná niekde drhnú, väčšinou stačí nastavenie a premazanie kovania. „Premazať všetky pohyblivé časti kovania a kvapnúť trochu silikónového oleja do bodov vyznačených po obvode okien by sa mal raz za rok urobiť každý, kto má doma moderné okná,“ dopĺňa Ing. Tomčíková (Okná VEKRA).

Tesnenie je pre tepelnú aj zvukovú izoláciu zásadné. Pokiaľ sa prstom stlačí, malo by sa vrátiť do pôvodného stavu a objemu. V prípade, že sú na ňom známky poškodenia, je vytrhnuté alebo dokonca opuchnuté, je čas na výmenu za nové tesnenie zodpovedajúcej veľkosti, tvaru a tuhosti. Pri umývaní okien sa musí utrieť aj tesnenie. Pokiaľ ho pretrite trochou silikónového oleja alebo glycerínu rozhodne nič nepokazíte.

Drevené okná potrebujú viac starostlivosti
Okná z prírodného dreva sú krásne, príjemné na dotyk a majú prakticky neobmedzenú životnosť. Aj keď moderné drevené okná majú odolnú povrchovú úpravu, poveternosť a prírodné živly pôsobia aj na ne. Preto by mal byť ich povrch dvakrát do roka po umytí ošetrený balzamom na drevo, ktorý odporučí výrobca.

Ošetrenie vzhľad okien nielen celkovo oživí, ale predovšetkým dodá povrchu látky potrebnej na ochranu pred pôsobením slnka, vody i vetra. Ideálne na jar a na jeseň alebo keď je vonkajšia teplota nižšia ako 25oC a na okná nesvieti slnko je vhodné ošetriť drevené okien vhodným prípravkom. To im pomôže odolávať nielen letnému slnku, ale aj zimným mrazom.

Na čo si dať pozor
Roboti, čističe, stierky a ďalšie moderné zariadenia, ktoré vyčistia okná za nás, sú praktické stále žiadanejšie. Moderné rodinné domy často majú veľké presklené posuvné dvere na terasu, títo pomocníci ich veľmi ľahko udržia čisté a bez šmúh. Zaprášené okná je ale potrebné najskôr umyť vodou. Čistenie alebo leštenie len na sucho bez použitia vody môže okná poškodiť. Prachové častice môžu pri intenzívnom leštení povrch poškriabať a zničiť. Stačí trocha teplej vody s bežným saponátom a utrieť celé rámy aj krídla zvnútra, zvonku aj vo vnútri otvoreného okna. Potom je priestor na dokonalé vyleštenie skiel.

Ak sa pustíte do umývania okien v zime, napríklad pred Vianocami, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých informácií. Vonkajšia teplota by mala byť aspoň 5oC. Väčšina bežných saponátov a leštičov má pri nízkych teplotách obmedzenú účinnosť.

Navyše, je potrebné používať teplú, ale nie horúcu vodu. Pokiaľ by ste na prechladený vonkajší povrch okien použili príliš horúcu vodu, môže zasklenie v krajnom prípade aj prasknúť. V prípade, že nutne potrebujete umyť okná v mraze, potom je vhodné napríklad sklo očistiť zimnou zmesou do ostrekovačov alebo použiť iba vlažnú vodu. Poriadne čistenie ale nechajte, až sa oteplí.

Krásne, funkčné a spoľahlivé okná potrebujú aspoň minimálnu starostlivosť a údržbu. Urobiť si čas, alebo si najať profesionálov a aspoň dvakrát do roka okná správne umyť a prezrieť sa rozhodne oplatí.

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Editors' Picks

Newsletter

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

u00a92022u00a0- All Right Reserved. Designed by Penci Design