Nenájde sa asi jediný užívateľ e-mailu, ktorý by v uplynulých týždňoch nedostal aspoň jednu „výzvu“ z banky alebo rovno od exekútora. Pozor na tieto podvodné spamy, ktoré vás môžu dostať do vážnych problémov.
„Vážená klientka v záujme vylepšenia bankových služieb vás žiadame, aby ste nám oznámili svoje užívateľské meno, heslo k internetovému bankovníctvu a číslo mobilného telefónu na overenie.“ Tak začínala správa, ktorú našla naša čitateľka Hana vo svojom maile. Správa mala v záhlaví farebne vyvedené logo banky, a tak jediné, čo Hanu zarazilo, bolo množstvo pravopisných chýb, ale napriek tomu naňho podľa inštrukcií odpovedalo.O dva dni jej na mobil prišla žiadosť, aby potvrdila platnosť internetovej transakcie, vraj tiež len overovaciu, a aby do formulára na internetovej adrese , ktorú jej v SMS poslali, zadala pripojený číselný kód.
Bol to samozrejme podvod, banka si citlivé údaje svojich klientov overovať nepotrebuje, pretože ich pozná – resp. pozná ich jej počítačový systém, ktorý ich zároveň chráni pred kýmkoľvek nepovolaným, dokonca aj pred samotnými zamestnancami. Každá žiadosť o získanie údajov je len podvodným útokom na vaše konto. Svoje užívateľské meno ani heslo teda nikomu neoznamujte.
Obeťou oveľa rafinovanejšieho podvodu sa stal manžel ďalšej našej čitateľky Jarmily K. V e-maile našiel exekučný príkaz na úhradu údajného niekoľkotisícového dlhu. Názov exekučného úradu v Beroune súhlasil, adresa vyzerala dôveryhodne a celý dokument bol dokonca označený číslom rokovacím. A pretože manžel pani Jarmily v minulosti niekoľkokrát menil telefónneho operátora, nebolo vylúčené, že mu nejaký nedoplatok pri striedaní zmlúv mohol uniknúť… Keď si chcel otvoriť dokument, ktorý mal obsahovať podrobnosti, nainštaloval si do svojho počítača vírus, ktorý razom prevzal vládu nad všetkými jeho uloženými heslami aj kontaktmi. To však muž netušil – a aby nemal opletačky s exekútormi, zaslal údajnú dlžnú čiastku na uvedené číslo účtu.
Podľa oznámenia Komory exekútorov SR vám exekútor nikdy nezašle príkaz elektronickou, ale výhradne klasickou poštou ako doporučenú zásielku v obálke s modrým pruhom do vlastných rúk as doručenkou.
Čo robiť:
- Pri e-maile vymáhajúcom akúkoľvek úhradu neotvárajte prílohu, takmer určite obsahuje počítačový vírus. Celý e-mail preto hneď smažte.
- Zaobstarajte si do svojho počítača niektorý z antivírusových programov – aj tie zadarmo dokážu vďaka aktualizáciám automaticky blokovať škodlivé e-maily ešte v ten istý deň, kedy ich začnú podvodníci hromadne rozosielať.
- Nikdy neposielajte peniaze na neznámy účet.
- Ak ste ich už poslali, obráťte sa na políciu. Šanca na to, že sa s nimi ešte stretnete, je však malá – podvodníci svoje účty do 24 hodín zase rušia, aby ich nebolo možné dohľadať.