Práve teraz je tá najvhodnejšia doba na jesennú starostlivosť o ovocné stromy. Správnym zazimovaním im pripravíte pôdu pre oveľa bohatšiu úrodu. Pokiaľ už ale vaša jabloň alebo broskyňa neplodí tak, ako by ste si predstavovali, október a november sú vhodnými mesiacmi aj pre samotné výrub a omladzovanie.
Ovocné stromy v našich klimatických podmienkach vydržia dokonca až -30 stupňov Celzia. Čo im však nerobí dobre, sú veľké výkyvy teplôt. Keď slnko zahreje kôru, začne stromom prúdiť miazga. V okamihu silných mrazov to môže byť pre strom nebezpečné až smrteľné. Preto je potrebné počas zimy znížiť pôsobenie slnečných lúčov na kôru stromu.
Obkladajte alebo natierajte
Na obloženie stromov máte na výber z rôznych materiálov. Využite rákosové rohože, ktoré jednoducho omotáte okolo kmeňa a pripevníte drôtom. Prípadne o strom oprite drevené dosky. A to tak, aby pod náporom vetra nespadli. Pri menších drevinách sa dá použiť aj papierová jutovina, slama alebo vetvičky ihličnanov.
Ďalšou ochranou stromu počas zimy je náter. Natrieť môžete nielen kmene, ale aj silnejšie vetvy. Na to vám poslúži napríklad hasené vápno zmiešané s vodou. Oveľa prospešnejšie pre stromy je ale biela farba na zatretie skleníkov. Ešte než nanesiete farbu alebo vápno, oškrabte z kmeňov a silnejších vetiev popraskanú a odumretú kôru.
Omlaďte svoju záhradu
Máte pocit, že už majú vaše ovocné stromy najlepšie roky za sebou? V tom prípade musíte pristúpiť k radikálnemu rezu. A to doslova. Október a november sú totiž ideálnymi mesiacmi na prerezávanie a výrub stromov.
Pokiaľ sa rozhodnete pre prerezávanie vetiev, prípadne chcete strom iba začistiť, vaším najlepším priateľom sa stane motorová píla. Stačí, ak si zaobstaráte farmársku alebo poloprofesionálnu pílu. Samotné výrub stromov nechajte na niekom, kto si s motorovou pílou vyložene tyká.
Pamätajte ale na to, že aj výrub stromov na záhrade má svoje pravidlá, preto sa najskôr informujte, či k tomuto zákroku máte potrebné povolenia.
Zužitkujte vetvy, kmene a zhrabané lístie
Všetky komponenty stromu, či už živého alebo vyrúbaného, môžete zužitkovať do poslednej triesky a lístočku. Opadané lístie zhrabte a nahrňte na trvalkové záhony. Prospeje to najmä ružiam.
Prácu s kmeňom vám potom uľahčí napríklad štiepačka na drevo. Pokiaľ sa vám pri pohľade na sekeru orosí čelo, kúpte si tohto účinného pomocníka. S ním si behom pár minút pripravíte drevo na dlhé zimné večery.
A čo s orezanými vetvami? Aj s tými môžete ekonomicky a ekologicky naložiť. Drvič konárov spracuje drevný odpad na jemnú drvinu. Tú potom môžete využiť ako kvalitný mulč. Alebo ju s ďalším odpadom vložte do kompostu.