Domů » 5 tipov, ako vytvoriť šťastný domov

5 tipov, ako vytvoriť šťastný domov

0 comment 68 views

Dnešná doba prináša do života mnoho stresu. Preto potrebujete miesto, kde nájdete bezpečné útočisko. Vytvorte si z domova oázu pokoja, ktorá poteší nielen oko, ale aj dušu!

Všetko – od osvetlenia po farbu nábytku – môže ovplyvniť váš spánok, energetické hladiny a celkový stav organizmu. Aby sme vám pomohli preniknúť do tejto problematiky, požiadali sme špičkových odborníkov o rady, ako vybudovať zdravý interiér.

 1. Relax predovšetkým
  Oddych, harmónia, vyrovnanosť. Nie sú to presne tie dojmy, ktoré si všetci prajeme, aby nás vítali vo dverách? Nazdobte si byt dekoráciami v upokojujúcich farbách – modrej, šedej a zelenej, tie pomáhajú ľuďom znížiť krvný tlak a cítiť sa uvoľnene.
 2. Správny stupeň
  Tepelná pohoda je jedným z faktorov zaisťujúcich ideálne prostredie pre pobyt človeka. Je to stav rovnováhy medzi subjektom a interiérom bez zaťažovania termoregulačného systému. Je známe, že tepelná pohoda človeka má veľký vplyv na jeho osobný pocit, mieru odpočinku aj produktivitu práce. Pamätajte, že príliš horúce ovzdušie je deprimujúce! Udržujte preto dennú teplotu domova medzi 19–24 °C. Pre večerný spánok potom voľte chladnejších 18 °C. Tam, kde je vykurovanie nedostatočné, je vhodné vybaviť interiér materiálmi s vysokou schopnosťou tepelnej akumulácie – koberce, PVC s izolačnou vrstvou, drevené materiály a pod.
 3. Chytré kvety
  Že izbové rastliny pomáhajú čistiť vzduch, vie asi každý. Ale vedeli ste, že existujú aj také, ktoré filtrujú formaldehyd a prchavé organické zlúčeniny? Zaobstarajte si do spálne tzv. Epipremnum aureum, ktorá je jednou z najvďačnejších. V slovenských záhradníctvach sa skrýva pod menom Potos. Ide o nenáročnú popínavú izbovú rastlinu ozdobnú listom. Jej výhony môžu dosiahnuť až niekoľkometrovú dĺžku. Má rada jasné rozptýlené svetlo, znáša však dobre aj horšie svetelné podmienky a prospieva dokonca aj pri umelom osvetlení.
 4. Lapače prachu
  Tiež ste vyrástli v domácnostiach, kde bola vždy hromada rôznych serepetičiek? Porcelán, vyšívané dečky, krajkové prestieranie, suveníry… Je vaša odpoveď áno? Potom by ste mali zbystriť! Výskumníci z University of Chicago zistili, že život s nadmerným množstvom nepotrebných vecí vás robí unavenejší. Táto únava následne stimuluje chuť do jedla a hormón kortizol natoľko, že môžete zjesť o 200 až 1000 kalórií denne navyše! Váš byt či dom potrebuje predovšetkým dýchať! Majte v ňom iba to, čo je skutočne dôležité! Ostatní darujte alebo vyhoďte. Váš domov nie je predsa skladisko!
 5. Buď svetlo
  Práve tak ako stvorenie sveta v Biblii začalo svetlom, aj vy myslite v prvom rade na prejasnenie miestností! Prirodzené osvetlenie lieči myseľ, telo aj dušu. Nežijete práve v slnečnej časti domu? Nevadí! Pomôžte si strategicky umiestnenými zrkadlami alebo povrchovou úpravou nábytku vysokým leskom.

About Us

Soledad is the Best Newspaper and Magazine WordPress Theme with tons of options and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!

Editors' Picks

Newsletter

Subscribe my Newsletter for new blog posts, tips & new photos. Let's stay updated!

u00a92022u00a0- All Right Reserved. Designed by Penci Design